Euroopan arvostetuin kokkikilpailu, Bocuse d’Or Europe 2026, järjestetään maaliskuussa Marseillessa, Ranskassa. Kilpailun ensimmäinen virallinen tehtävä, Platter Theme, on nyt julkistettu.
Suomen joukkue valmistautuu parhaillaan huippukokkien vaativaan kilpailuun, jossa arvioidaan paitsi teknistä osaamista myös makua, esillepanoa ja kokonaisuuden tarinallisuutta. Tehtävässä kilpailijoiden tulee valmistaa lämmin, 14 henkilölle tarkoitettu kokonaisuus, joka kootaan tarjoiluvadille ja viimeistellään tuomariston pöydässä.
Kilpailun viralliset raaka-aineet – merestä, maasta ja paikallisuudesta
Vuoden 2026 vatiteemassa pääraaka-aineena on punakurnusimppu (Red Gurnard), jonka kiinteä liha ja hienovarainen maku antavat mahdollisuuden monipuolisiin makuyhdistelmiin.
Lisäkkeistä ensimmäinen on kikherne: vähintään 60 prosenttia lisäkkeestä on oltava kikhernettä, ja loput 40 prosenttia tulee edustaa kilpailijan omaa maata ja sen ruokaperinnettä.
Toinen raaka-aine on violetti artisokka, Ranskan Välimeren alueelta kotoisin oleva aromaattinen kasvi, jota käytetään lämpimänä lisäkkeenä. Artisokka edustaa Välimeren keittiön perinteitä, mutta kilpailijoilta odotetaan sen luovaa ja modernia tulkintaa.
Annoksen pakollinen kastike tulee valmistaa merisiilistä.
Teemana tekninen taidonnäyte ja makujen hallintaa
Platter Theme on Bocuse d’Or -kilpailun ydinosa. Siinä yhdistyvät tarkkuus, estetiikka ja makujen harmoninen kokonaisuus. Jokainen kilpailija valmistaa seitsemän kokonaista punakurnusimppua, jotka täytetään ja kypsennetään vapaasti valitulla tavalla. Annosta tarjoillaan 14 henkilölle, ja sen on oltava kokonaisuudessaan lämmin. Kaikkien virallisten raaka-aineiden on oltava tunnistettavissa, ja ne on käytettävä kokonaisuudessaan.
Suomen tulkinta – paikallisuus ja pohjoinen identiteetti
Suomen joukkueen tavoitteena on tuoda kilpailuun näkemys suomalaisesta keittiötä ja kikhernelisäkkeessä on ilmennettävä suomalaista raaka-ainetta, sesonkiajattelua ja innovatiivisuutta.
”Kiinnostavat raaka-aineet, joita ei osattu odottaa! Simppu on meille uusi tuttavuus, joten varmasti vie hetken, että tutustutaan. Tästä voi olla luomisprosessissa hyötyäkin. Kikherne ei myöskään kuulu ensimmäisiin valintoihimme, joten jännä nähdä mihin suuntaan se käsissämme taipuu. Latva-artisokka on mahtava raaka-aine ja kiva päästä sitä työstämään pitkästä aikaa. Merisiili myöskin harvinainen herkku, nam! Ei muuta kun töihin.”, kuvailee Suomen kandidaatti Johan Kurkela.
Lisätiedot ja mediayhteydenotot:
Bocuse d’Or Academy Finland ry
Liisa Mäkelä, toiminnanjohtaja
041 3272 779
bocusedorfinland(at)gmail.com
Viimeisimmät kommentit